Hakkında ankarada gezilecek yerler

Ankara Kalesi’nin vakit kaybetmeden andıranında olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, arkeoloji vadiında dünyanın en önemli müzelerinden biri.

Yolun sonunda 15.000 eş kapasiteli merasim meydanına ulaşılıyor. Seremoni düzlükındaki 33 metre yüksekliğindeki öncü direği, Avrupa’nın en uzun yegâne modül simge direği. Meydanın ucunda İsmet İncivarü’nün mezarı bulunuyor.

Millî mimarinin önemli eserlerinden biri olan bu yapı 1915 senesinde İttihat ve Terakki Cemiyeti kulüp binası olarak kurma edilmiş.

1522 senesinde Güveyi Rüstem Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Çengelhan’da kurulu olan müze, Türkiye’nin en önemli işleyim müzesi.

Kalenin tam olarak ne gün strüktürldığı bilinmiyor. Biricik malum M.Ö. 2. yüzyılda kente mevrut Galatlılardan önce bu bölgede bir kalenin var başüstüneğu.

Cumhuriyetin duyuruından sonrasında payitaht haline gelen Ankara’ya genç Türkiye Cumhuriyeti bile biraşkın nişane kazandırmış. Bu yüzden Ankara gezilecek yerler listenizde zamanı alanların cesim mevki sahibi olduğunu söylememiz lüzum.

Kentin cesim bir bölümünden görülebilen Ankara Kalesi kent tarihini henüz yakından teşhismak isteyenler bağırsakin Ankara gezilecek yerler sıralamasında behemehâl olması müstelzim yerlerin başlangıcında geliyor.

Ankara gezilecek yerler sıralamasında cumhuriyet altını dönemine art dönelim. Bu devrin en önemli örgülarından olan I. TBMM binası zaman Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak iş veriyor.

Türkiye’deki Kale ve Saraylar ortada iz meydan Ankara Kalesi ve önı turistik açıdan katiyen görülmeli.

Ankara’yı teşhismak kucakin Ankara gezilecek yerler listenizin başlangıcında Kızılay olmalı. Kentin erişim ağının merkezinde olan Kızılay, özellikle genç nüfusun kavuşma noktası.

Amma siz Ankara’evet gittiğinizde gine de bir dert. Belki bu hatyı okuduğunuz hin, örgünın yenileme çaldatmaışmaları bitmiş olur.

Anıtkabir’e meydana getirilen klasik ziyaret Aslanlı Muamele’dan mebdelıyor. 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Ezgi’un iki yönında 24 Oğuz boyunu söz gelişi fail kükremek heykelleri var.

Ancak hafta sonları öğrencilerin ve kentin hızla gelişmekte olan batı yakasındaki sakinlerinin Bu Bağlantıyı tıklayın akınıyla Bahçelievler kıpırdak bir görünüm kazanıyor.

Cami ve hanlarıyla ünlü vesair bir önemli kentimiz olan Bursa’da Gezilecek Yerler listemize oda atabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Hakkında ankarada gezilecek yerler”

Leave a Reply

Gravatar